تبلیغات
انتظار خورشید - مهمان ناخوانده

انتظار خورشید

... و هیچ اندیشیده ای که آیا تو را نیز از آن خورشید نصیبی خواهد بود؟

مهمان ناخوانده
حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند:
*اکرموا اولادکم , و احسنوا ادابهم ,یغفر لکم *
فرزندان خود را گرامی بدارید و آنان را خوب تربیت کنید تا آمرزیده شوید.

* میزان الحکمه , ج 1 , ص 100*

امیرالمومنین حضرت علی (ع) فرمودند :

*علموا صبیانکم من علمنا ما ینفعهم الله به , لا تغلب علیهم المرجئة برایها*
از دانش ما به کودکان خود چیزی بیاموزید که خداوند به واسطه آن سودشان بخشد و مرجئه ( گروهی منحرف ) با آرای خود بر آنان چیره نشوند .

* وسائل الشیعه , ج 12, ص 247, نقل از میزان الحکمه , ج 13,ص 7106*

در دنیایی كه هر روز تعداد دشمنان مسلمانان بیشتر می‌شود و به كمك ابزارهای جدید همچون بازی‌های رایانه‌ای بر مقدسات و ارزش‌های اسلامی‌مان توهین می‌شود، باید این تهدید را مهم تلقی كرد و در برابر آن به تولید بازی‌های اسلامی با كیفیت مناسب پرداخت.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا)، بازی‌های رایانه‌ای در عصر كنونی یكی از ابزارهای قدرتمند در دستان دشمن است كه با هدف تصاحب افكار جامعه اسلامی، آنها را در راستای اهداف خود سوق می‌دهد. در بسیاری از بازی‌هایی كه از سوی غرب روانه بازار می‌شود، شاهد اهانت به اسلام و مقدسات هستیم. توهین‌هایی كه در بازی‌های رایانه‌ای غربی به مقدسات صورت می‌گیرد، نه تنها خشم و انزجاری شدید مسلمانان را به همراه ندارد، بلكه متأسفانه بسیاری از این بازی‌ها زینت‌بخش اوقات فراغت جوانان مسلمان شده است...

این موضوع دردی است كه هنوز درمانی برای آن مشخص نشده است، دردی كه اگر امروز نتوانیم درمان آن را بیابیم تبدیل به سرطانی خواهد شد كه دیگر دارویی برای آن وجود نخواهد داشت.

اقداماتی كه مسئولان و متولیان امر بازی‌های رایانه‌ای برای مقابله با بازی‌های غربی ضد اسلامی انجام می‌دهند، تنها مُسكنی است كه اثر كوتاه‌مدتی دارد و این اقدامات نمی‌تواند اقدام تأثیرگذاری برای مقابله باشد.

همچنین عدم شناخت و اطلاع متولیان امر و خانواده‌ها از محتوای بازی‌های رایانه‌ای و كم‌اهمیت دانستن این مقوله، سبب شده تا هتاكی‌ها در حوزه بازی‌های رایانه‌ای فراگیر و ادامه داشته باشند و روز به روز شاهد ساخت بازی‌هایی با سوژه توهین به مقدسات باشیم.

دشمن هر روز با ایده‌ها و اندیشه‌های جدید در حال برنامه‌ریزی برای از بین بردن قبح مقدسات در میان جوانان مسلمان است تا نسل بعد نسبت به تعصبات دینی كه مانعی جدی بر سر راه نفوذ غرب خواهد بود، بی‌تفاوت باشند و زمینه نفوذ هر چه بیشتر غرب به ممالك اسلامی و غارت منابع آن‌ها را فراهم كند.

یكی از مواردی كه در برخی از بازی‌های رایانه‌ای به شدت مورد هجمه قرار می‌گیرد، موضوع خداوند و ناتوان نشان دادن اوست. در چندین بازی مختلف، خداوند به شكلی مادی توصیف شده، عاری از خطا نیست و حتی توان لازم برای رسیدگی به امور بندگان خود را ندارد! برای مثال می‌توان به بازی‌های Black & White و El Shaddai: Ascension of the Metatron اشاره كرد.

در این بازی كاربر در نقش خدا بازی می‌كند و بر اثر یك اتفاق كودكی درون دریا گرفتار می‌شود و پدر و مادرش از خدا می‌خواهند كه او را نجات دهد. در این هنگام صدای آنها به عرش رسیده و سپس خداوند در قالب یك دست بزرگ، در زمین ظاهر شده و كودك را نجات می‌دهد. پس از این واقعه است كه خانواده كودك توانمندی‌های خدای ناجی را برای مردم روستای خود بازگو می‌كنند و از آن پس خدا در قالب بت و عبادتگاه مورد پرستش قرار می‌گیرد. كاربر باید در قالب خداوند، به مردم سركشی كرده و دعاهای آنها را مستجاب كرده و برای آنها معجزه كند.

همچنین بازی‌هایی همچون Resident Evil 4&5 و دیگر تولید شركت Capcom، یعنی Devil May Cry 3 و بازی Clive Barker's Undying نمونه‌های آشكاری از كینه‌توزی‌هایی نسبت به خداوند هستند.

در بازی Devil May Cry 3، داستان درباره دو برادر شیطان‌زاده است كه یكی از آنها در جایگاه خیر و دیگری در جایگاه شر توصیف می‌شوند. در این بین، برادر شرور برای دستیابی به ارثیه سیاه پدر خود، اقدام به مبارزه با برادرش می‌كند. در این بازی نمایش فرزند شیطان به عنوان منجی و عامل خیر برای بشریت، توهین به قبله‌گاه مسلمانان و نمایش درب خانه خدا به عنوان دروازه‌ای برای ورود به دنیای شیاطین است.

در بازی Resident Evil 4، دنیا به علت انتشار ویروس ناشناسی كه محصول آزمایشگاهی چندین كشور ابرقدرت است، دچار فاجعه‌ای انسانی شده و انسان‌ها به مردگانی متحرك تغییر ماهیت داده‌اند، اما در این میان، دانشمندان سازنده ویروس موفق شده‌اند تا در آزمایشگاه‌های مخفی خود در كشور اسپانیا، با خلق نوع پیشرفته‌ای از این ویروس، گونه‌ای جدید از سربازان ژنتیكی را به وجود آورند و آن را در اختیار فرقه‌ای از افراطیون مذهبی اسپانیایی قرار دهند.

رهبران این فرقه در راستای تحت فشار قرار دادن دولت آمریكا برای توجه به خواسته‌های آنها، دختر رئیس‌جمهور را می‌ربایند و اقدام به اخاذی می‌كنند. دولت آمریكا برای یافتن دختر رئیس جمهور و نفوذ به این فرقه، لیان اسكات كندی (Leon S. Kennedy)، محافظ مخصوص رئیس‌جمهور را به اسپانیا می‌فرستد و «لیان» با این گروه درگیر می‌شود... در این بازی برای دری كه به اتاق شكنجه فرقه باز می‌شود از درب مسجد‌النبی استفاده شده است.

در بازی Resident Evil 5، ویروس به یك كشور آفریقایی انتقال می‌یابد و مردم را آلوده می‌كند. باز هم برای حل این بحران و جلوگیری از تهدیدهای تروریستی سازندگان ویروس، یك كماندوی كار كشته آمریكایی به كمك نیروهای نظامی آفریقایی آمده و با عاملان تولید و پخش ویروس درگیر می‌شود. در این بازی درون اتاق یكی از روئسای گروه تروریستی، چندین جلد كتاب قرآن را می‌توان مشاهده كرد. نكاتی كه باید به آنها توجه داشت، ارتباط دادن گروه‌های تروریستی و تفكرات آن‌ها با كتاب آسمانی قرآن است.

در بازی LittleBigPlanet، در یكی از مراحل آن، تومانی دیاباته (Toumani Diabate) خواننده آفریقایی عرب زبان، اقدام به خواندن آیه ۵۷ سوره عنكبوت به صورت آهنگین می‌كند. این در حالیست كه خواندن آیات قرآن با ساز و به صورت آهنگین، عملی حرام و گناهی بزرگ محسوب می‌شود. كلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۖ ثُمَّ إِلَیْنَا تُرْجَعُونَ؛ هر انسانی مرگ را می‌چشد، سپس شما را بسوی ما بازمی‌گردانند. نكاتی كه باید در این بازی توجه داشت، قبح‌شكنی از قرآن و ترویج آهنگین خواندن آن است.

یا در بازی Zack and Wiki كه ویژه كودكان ساخته شده است، موجوداتی شبیه به انسان‌های بدوی (یا میمون‌های انسان‌نما) وجود دارند كه انجام اموری را عهده‌دار هستند. زمانی كه بازیكن موفق به حل معمایی می‌شود، این موجودات شروع به شادی كرده و می‌گویند: الله‌اكبر! در این بازی قبح‌شكنی از ندای الله اكبر، نمایش مسلمانان به صورت انسان‌های بدوی (یا میمون های انسان نما) شاهد هستیم.

بازی Angry Birds یكی از بازی‌های پرطرفدار كاربران به شمار می‌رود كه در یكی از مراحل بازی پرطرفدار پرندگان خشمگین (Angry Birds)، بازیكن باید به خوك‌هایی كه درون مسجد پناه گرفته‌اند، حمله كند و آنها را نابود سازد! در این بازی به نوعی مسلمانان را به خوك‌های تشبیه كرده‌اند كه به مسجد پناه برده‌اند.

در بازی Dante's Inferno كاملا و به صورت پنهانی به مقدسات و بهشت و جنهم توهین شده است. این بازی كه برداشتی از كتاب كفرآمیز دانته آلیگیری است، شخصیت دانته برای نجات روح معشوقه‌اش سفری به دوزخ، برزخ و بهشت آغاز می‌كند و در این راه با موجودات جهنمی درگیر می‌شود. در این بازی جهنم مكانی مادی توصیف می‌شود و بازیكن با قرار گرفتن در نقش دانته باید با موجودات شرور جهنم كه قصد نگهداری او در این مكان را دارند، درگیر شود و پس از نابودی آنها!! راه خود را به سمت بهشت هموار كند.

در برخی دیگر از بازی‌ها سعی شده است تا به نوعی تفرقه میان شیعه و سنی ایجاد كنند. برای مثال در بازی Assassin's Creed، كاربر در نقش یكی از قاتلان فرقه اسماعیلیه كه قصد دارد با ترور برخی افراد سرشناس مسیحی و مسلمان از ادامه جنگ‌های صلیبی جلوگیری كند، بازی می‌كند. استفاده از نام حضرت علی(ع) در لوگوی پرچم این فرقه، تأكیدی بر شیعه بودن این گروه قاتل و خشن دارد. نسبت دادن القابی چون تروریست و خشن به شیعیان (گر چه افراد این فرقه در زمان روایت داستان از لحاظ تاریخی مرتد هستند)، نمایش خشونت رهبر این گروه (شیعه) و در نهایت خیانت وی در این بازی مشاهده می‌شود.

و هزاران بازی رایانه‌ای دیگر كه به نوعی سعی شده است كه به مقدسات و ارزش‌های مسلمانان توهین شود، به سهولت در بازارهای داخلی فراوان یافت می‌شود و در اختیار كاربران قرار می‌گیرد.

یكی از دلایلی كه این اتفاق رخ داده است، كم اهمیت جلوه دادن مسئولان و خانواده‌های مسلمان نسبت به بازی‌های رایانه‌ای است. بسیاری از این بازی‌ها شاید به ظاهر نشانه‌ای از توهین و افترا نباشد اما زمانی كه به بطن ماجرا وارد می‌شویم و كمی با دقت به عناصر اصلی بازی نگاه می‌كنیم متوجه می‌شویم كه شركت‌های غربی زیركانه توانسته‌اند به مقدسات‌مان توهین كنند.

حال باید چاره‌ای اندیشید و به مسكن‌ها بسنده نكرد. در عصر كنونی مسكن‌ها اثری در درمان نخواهند داشت و باید با جدی تلقی كردن این موضوع راهی را برای مقابله با بازی‌های ضداسلامی به كشور یافت. شاید مهم‌ترین راه برای مقابله با این موضوع جمع‌آوری این بازی‌ها به شكل جدی از بازار داخلی است تا این بازی‌ها به خانه‌های مسلمانان و جوانان ایرانی ورود نیابد.

اگر بتوانیم مانع ورود این بازی‌ها به كشور شویم و در مقابل به ارتقای كیفیت بازی‌های داخلی روی بیاوریم، قطعا می‌توانیم پاسخ دندان‌شكن به دشمن دهیم. هر عمل منفی را نباید با عمل منفی پاسخ داد بلكه باید با همان ابزار اما قوی‌تر در میدان حاضر شد و پاسخ اقدام توهین‌آمیزشان را با یك اقدام مثبت در برابرشان حاضر شد.

 نمونه ای از این بازی ها: